Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

16 września 2009 r.
20:07
Edytuj ten wpis

Need for Speed: 16 gier w 14 lat

Autor: Zdjęcie autora Paweł Wiater
0 0 A A

Need for Speed to seria najbardziej chyba znanych wyścigów samochodowych. Były tytuły rewolucyjne, rewelacyjne, niezłe i te, z kategorii "a ty potrafiłbyś zrobić gorszą grę?”. A wszystko zaczęło się…

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 1995 roku. Pierwszy Need for Speed wyróżniała przede wszystkim znakomita jak na tamte czasy grafika. Samochody przypominały samochody, a nie kawałki pikselowatych prostokątów. Kokpit wyglądał jak kokpit, a na asfalcie nasze bolidy zostawiały ślady opon.

Trochę klasyki

Gra wprowadzała wiele innowacji, takich jak bieg wsteczny, policję, która mogła nam wlepić mandaty (a dwa kończyły zabawę). Ten tytuł był po prostu pewnego rodzaju przełomem. Został też nieźle dopracowany i zainicjował – jako pierwszy – elementy rozgrywki, które dla dzisiejszych graczy są standardem.

Druga część była kwestią czasu. W 1997 roku ukazuje się Need for Speed II i nieco różni się od pierwowzoru. Programiści bardziej skupili się na trybie arcade. Trasy były zamknięte (jazda w kółko), a sama zabawa przypominała gry zręcznościowe. Przez to gra odchodziła od realizmu, co pozwalało nam przy prędkości 300km/h na wchodzenie w niemal każdy zakręt. Oczywiście dodano nowe trasy i auta.

Warto wspomnieć, że gra obsługiwała już tryb 3dfx, co pozwalało cieszyć się nową jakością w grafice.
Uwaga Policja!

Trzecia część z dopiskiem Hot Pursuit wydana została rok później i była przełomowa dla całej serii. Po pierwsze była świetnie dopracowana. Fajne trasy, lepsze auta i więcej pościgów z policją. Mało tego: mogliśmy się wcielić w funkcjonariusza lub kierowcę wyścigowego.

Oprócz mandatów doszły blokady i kolczatki. Otrzymaliśmy również możliwość wyboru pory dnia (dzień lub noc) i pogody: słonecznie/deszczowo. Dzięki wcześniej wspomnianemu 3dfx gra wygląda jeszcze lepiej, a dźwięk w głośnikach stereo wbijał w fotel.

Warta odnotowania była możliwość wgrywania własnych modeli pojazdów, co zaowocowało niezliczoną ilością projektów stworzonych przez fanów i przedłużyło żywot tej naprawdę świetnej gry.

Need For Speed Road Challenge (High Stakes) pojawia się w 1999 roku i… wprowadza lekki niesmak. Trudno ukryć, że był lekko przerobiony Hot Pursuit. Niektóre zmiany były korzystne (pojawienie się kierowcy przy widoku z kokpitu czy przezroczystych szyb).

Zastosowano po raz pierwszy dość prymitywny, ale wtedy efektowny model uszkodzeń. A tryb kariery sprawiał, że za wygranie wyścigu zarabialiśmy pieniądze, dzięki którym modyfikowaliśmy wóz lub kupowaliśmy nowy. Standardowo dodano kilka tras i aut. Ale gracze potraktowali ten produkt jako przykład jak zarabiać duże pieniądze jak najmniejszym kosztem.
Hamulec? A co to takiego?

Rok 2000 przynosi NFS Porsche 2000 (Porsche Unleashed). Przez to mamy do dyspozycji auta tej znanej marki od 1950 do 2000 roku. Dużo uwagi poświęcono trybowi kariery, gdzie zakupione dodatki widocznie wpływały na jazdę. Ta część w ogóle bardziej zbliżona była do symulatora niż produkcji arcade.

Uderzenie przy nieco większej prędkości powodowało odczuwalne skutki uboczne, a nieraz kończyło zabawę. Gracze musieli zwyczajnie dojrzeć do używania czegoś takiego jak hamulec.

Również w 2000 roku ukazała się całkowicie nieznana w Polsce część Motor Cities Online-2000. Czemu nieznana? Ponieważ wymagała dostępu do Internetu (a u nas były z tym problemy). Tutaj ścigaliśmy się autami z lat 50-80. Mimo, że gra była niezła, dość szybko po premierze upadła (EA zamknęło serwery).

W 2002 pojawia się Hot Pursuit II. Gra była ładna, dobrze udźwiękowiona i… to wszystko. Długie i nudne trasy, cukierkowate samochody i kiepski model jazdy niedopracowany. A na dodatek policja była żałosna. Hot Pursuit II można uznać za pierwszą poważną wpadkę w historii NfS.
Nowa generacja NfS

Wraz z filmem ,,Szybcy i Wściekli” pojawiła się moda na nielegalne, nocne wyścigi stutingowanych aut. W prawdziwym życiu objawiło się to pod postacią starych golfów ze śmiesznymi spojlerami i wielkimi rurami wydechowymi, które próbowały śmigać po Karkowskim Przedmieściu.

A fani NfS dostali Underground. Wielkie, zatłoczone metropolie, tłumy widzów i auta, które aż się prosiły, żeby je poprzerabiać. Gra była dopracowana i co tu dużo mówić: niezła. Programiści dobrze trafili w swój target, dzięki czemu nowy NFS spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Na Undeground II fani nie musieli zbyt długo czekać. Druga część tej serii ukazała się w 2004 roku. Tematyka była ta sama, jednak zastosowano wiele zmian. Zaimplementowano długo wyczekiwaną przez graczy swobodną jazdę. Wprowadzono też całą masę modyfikacji do samochodów. Nawet dzisiaj jest to dobra gra.
Równia pochyła

Rok 2005 to Most Wanted, czyli mieszanka klasycznych NfS-ów z Underground'em. Były nielegalne wyścigi, szpanerskie bryki i policja, która nas nie lubiła (i nie była tak głupia jak w Hot Pursuit II).

A potem zrobiło się źle. Carbon pojawił się pod koniec 2006 roku. Przejaskrawiona grafika zrobiona z myślą o najmłodszych graczach i wszechobecna monotonia.

Ale nie aż taka, jak w Undercover. Nie dość, że gra była słaba, to jeszcze nawet na najlepszym sprzęcie nie dało się w nią komfortowo pograć. Pojawiły się wręcz głosy, że to już koniec serii. Electronic Arts szybko te plotki ukróciła, zapowiadając aż trzy nowe gry z logo Need for Speed.

Need for Speed SHIFT do wygrania

Pierwsza z nich – SHIFT – właśnie debiutuje na rynku. To 17 gra z logo Need For Speed. A czy to dobra gra? Przekonajcie się sami. Już jutro startujemy z konkursem, gdzie będziecie mogli wygrać SHIFT'a.

Pozostałe informacje

Poseł Michał Krawczyka z Janem Rajchelem (z lewej), generałem brygady rez. Wojska Polskiego, podczas konferencji prasowej

Tarcza Wschód: najpierw legislacja, potem zasieki

Poseł Michał Krawczyka z Janem Rajchelem, generałem brygady rez. Wojska Polskiego, spotkali się z dziennikarzami, aby opowiedzieć o „Tarczy Wschód” w naszym regionie. Wprawdzie szczegółów instalacji obronnych, poza rządem i premierem Tuskiem, nikt nie zna, ale warto o tym mówić.

Briefing prasowy zapowiadający XII Lubelskie Dni Seniora
galeria

Zdrowie, sport i czas wolny, czyli Lubelskie Dni Seniora

Rozmowy o zdrowiu i bezpłatne badania. Spacery i wystawy. Spotkania i koncerty. W sumie 120 wydarzeń w ciągu czterech dni – tak zapowiadają się XII Lubelskie Dni Seniora.

Ukrywał się 16 lat. Zatrzymali go lubelscy „łowcy głów”

Ukrywał się 16 lat. Zatrzymali go lubelscy „łowcy głów”

42-latek z powiatu hrubieszowskiego był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i trzema listami gończymi. Za co? Między innymi za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, która przerzucała nielegalnych emigrantów z Azji na teren UE. Do odbycia ma karę prawie 5 lat pozbawienia wolności.

Minister sportu Sławomir Nitras odwiedził sztangistkę z Białej Podlaskiej, Weronikę Zielińską-Stubińską

Sztangistka zaimponowała ministrowi sportu. Specjalnie przyjechał na jej trening

Weronika Zielińska-Stubińska ma szansę pojechać na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Jej trening podglądał minister sportu, Sławomir Nitras. Przy okazji dał władzom filii AWF pomysł na nową inwestycję.

Motocyklista miał prawie promil alkoholu

Ułan na „wuesce” wpadł w Łopienniku Dolnym

Gonił przez Łopiennik Dolny na starej, dobrej „wuesce”. Nie miał kasku, świateł, ale z alkoholem we krwi i dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.   

Biuro do wynajęcia w Warszawie – klucz do sukcesu Twojej firmy

Biuro do wynajęcia w Warszawie – klucz do sukcesu Twojej firmy

Wybór odpowiedniego biura to jedna z najważniejszych decyzji, które musi podjąć każda rozwijająca się firma. W szczególności w tak dynamicznym i prężnie rozwijającym się mieście jak Warszawa.

Woda do firmy – jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Woda do firmy – jakie rozwiązanie jest najlepsze?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz większą wagę przykłada się do zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, zapewnienie odpowiednich warunków w miejscu pracy stało się priorytetem dla wielu firm. Jednym z istotnych elementów tych warunków jest dostęp do świeżej i czystej wody.

Jak zoptymalizować proces transportu morskiego w kontenerach?

Jak zoptymalizować proces transportu morskiego w kontenerach?

Międzynarodowy transport morski w kontenerach stanowi ogromną część branży przewozu ładunków. Dostawy drogą morską są korzystne cenowo, ale wymagają stosunkowo dużo czasu. W procesie planowania takiego przedsięwzięcia niezwykle ważna jest zatem optymalizacja różnych procesów logistycznych na poszczególnych etapach łańcucha dostaw. W tym artykule przyjrzymy się sposobom na skuteczną optymalizację transportu morskiego w kontenerach.

Promile i zakaz prowadzenia, czyli przepis na odsiadkę

Promile i zakaz prowadzenia, czyli przepis na odsiadkę

Pijany 54-latek wsiadł za kółko mimo aktywnego sądowego zakazu prowadzenia. Zatrzymał go świadek, którego zaniepokoił samochód jadący „wężykiem”.

Bogdanka zapchana węglem, ale z przychylnością polityków

Bogdanka zapchana węglem, ale z przychylnością polityków

Bogdanka jest zakorkowana węglem. Kopalniane hałdy pękają w szwach, a w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim zebrał się Lubelski Zespół Parlamentarny. Tematem spotkania była sytuacja w branży górniczej, z akcentem na lubelską kopalnię. Posłanka Marta Wcisło odpowiedziała na pytanie naszego czytelnika.

Lubelskie Team Sport. Kto i za co dostał nagrody?
Zdjęcia/Wideo
galeria

Lubelskie Team Sport. Kto i za co dostał nagrody?

Jest ich 33. To młodzi zawodnicy i zawodniczki nadzieje lubelskiego sportu, medaliści mistrzostw Polski. We wtorek zostali uhonorowani przez marszałka województwa lubelskiego nagrodami pieniężnymi.

Hubert Sidoruk - brązowy medalista międzynarodowych mistrzostw Polski U 20

Brązowy medal Huberta Sidoruka na mistrzostwach Polski U20

Hubert Sidoruk z Cementu-Gryfa Chełm stanął na podium podczas międzynarodowych mistrzostw Polski U 20 w stylu klasycznym.

Nacieszył się prawem jazdy tylko kilka dni

Nacieszył się prawem jazdy tylko kilka dni

18- letni kierowca zaledwie kilka dni temu zdał egzamin na prawo jazdy. Chciał spróbować szybkiej jazdy, ale zaraz słono tego pożałował.

Budowa drugiej jezdni obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej

220 kilometrów dróg stoi w kolejce do budowy

Sieć dróg krajowych, zarządzanych przez lubelski oddział GDDKiA, liczy nieco ponad 1 tys. km, z czego 230 km to drogi ekspresowe. W kolejnych latach sieć urośnie do ponad 500 km, bp na etapie prac przygotowawczych w sumie jest ok. 220 km nowych odcinków.

Julian Kot w ostatnich tygodniach prezentuje bardzo wysoką formę

Kolarze Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w wyścigu Tour of Estonia

Wyścig w Estonii składał się z dwóch etapów, a na starcie stanęło kilka naprawdę mocnych ekip. W tym gronie wystarczy wymienić chociażby Uno-X Mobility czy Team Novo Nordisk. Nie zabrakło również drużyn z Polski na czele z Mazowsze Serce Polski, obecnie chyba najmocniejszą drużyną krajowego peletonu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium